PARTNER

5 zasad dobrego ubezpieczenia

Dobrze ubezpieczony samochód to komfort właściciela i kierowcy. W 2015 roku przeznaczyliśmy kwotę 13,6 mld zł na ubezpieczenia naszych pojazdów i kupiliśmy ok.25 mln polis komunikacyjnych (OC i Autocasco).

Czy jednak zawsze wybieramy najlepsze ubezpieczenie dla siebie? Co zrobić, żeby zapewnić najlepszą ochronę przy korzystaniu z pojazdu i jednocześnie nie przepłacić?

Podróż do Szwajcarii i w Szwajcarii – co musisz wiedzieć?

Prze między Polską a Szwajcarią trwa standardowo nieco ponad 2 godziny. Połączenia są realizowane m.in. między Warszawą a Zurychem oraz między Warszawą a Bazyleą. Podróż samochodowa będzie trwała kilkakrotnie dłużej (około 14 godzin) i może przebiegać przez Niemcy oraz Austrię. Jak powinien przygotować się kierowca do podróży do Szwajcarii i przemieszczania się autem na jej terytorium?

Prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisa OC i co jeszcze?

Szwajcarską granicę można przekroczyć na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Któryś z tych dokumentów powinni mieć przy sobie wszyscy podróżujący, nie tylko kierowca samochodu. Ten musi jednak zabrać ze sobą także prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i polisę OC. Takie dokumenty wystarczą także na niemieckich i austriackich drogach, jeśli to przez te kraje zaplanujesz trasę.

Wybierając się do Szwajcarii, powinieneś wykupić winietę, która będzie upoważniała do poruszania się po tamtejszych autostradach. Według danych wskazanych w artykule: Szwajcaria – przewodnik dla turystów, koszt takiej winiety to 160 zł. Winiety można kupić np. na szwajcarskiej granicy.

Jak poruszać się po Szwajcarii? Stan tamtejszych dróg i styl jazdy szwajcarskich kierowców

Szwajcaria dysponuje siecią autostrad i innych dróg, które umożliwiają łatwe i szybkie przemieszczanie się między kluczowymi miastami. Jak już wspominałam wyżej, przejazd autostradami jest możliwy po wykupieniu winiety. Wybierając się autem do Szwajcarii, warto mieć na uwadze to, że kierowcy korzystający z autostrad poruszają się raczej powoli, jeżdżąc przepisowo. Na szybszą jazdę decydują się najczęściej przyjezdni, dla których przekroczenie prędkości może skończyć się otrzymaniem mandatu.

Trzeba pamiętać, że Szwajcaria jest w dużej mierze krajem górzystym, dlatego miejscowości i kurorty górskie łączą tam wąskie i kręte ulice, które często prowadzą przez rozmaite przełęcze lub tunele.

Ograniczenia prędkości, przewożenie dzieci i wyposażenie pojazdu – przepisy drogowe w Szwajcarii

W Szwajcarii, podobnie jak w Polsce, obowiązuje bezwzględny nakaz jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Zasada ta dotyczy zarówno kierowcy, jak i wszystkich pasażerów. Całą dobę należy także poruszać się z włączonymi światłami, a w bagażniku trzeba zawsze mieć trójkąt ostrzegawczy (w przypadku podróżowania z przyczepą – dwa trójkąty). Oprócz tego warto wyposażyć się także w gaśnicę i apteczkę, mimo że nie należą one do wyposażenia obowiązkowego.

Dozwolona prędkość na szwajcarskich drogach:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym,
 • 80 km/h poza terenem zabudowanym (na drogach krajowych),
 • 100 km/h na drogach ekspresowych,
 • 120 km/h na autostradach.

Jeśli będziesz potrzebował pomocy, zadzwoń…

 • +41 031 3580202 – Ambasada RP,
 • 112 – uniwersalny numer alarmowy,
 • 117 – policja,
 • 118 – straż pożarna,
 • 144 – pogotowie.

Szwajcaria – ubezpieczenia komunikacyjne

Bezpieczeństwo podróżujących samochodem to nie tylko przestrzeganie przepisów drogowych. Chociaż – nie da się ukryć – wiele zależy od tego, czy będziesz jechał z dozwoloną prędkością, zapiętymi pasami i włączonymi światłami. Poruszając się po drogach, bierzesz odpowiedzialność za siebie i podróżujących z Tobą bliskich, a także za innych uczestników ruchu. Tym samym Twoje bezpieczeństwo zależy od zachowania pozostałych kierowców. Jak zabezpieczyć się na wypadek stłuczki lub doznania innej szkody związanej z użytkowaniem pojazdu? Wykupując ubezpieczenie komunikacyjne.

Pewnie każdy doświadczony kierowca zdaje sobie sprawę, że posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. Chociaż prawo narzuca Ci taką konieczność, to wykupienie tej polisy leży również w Twoim interesie.

Wyobraź sobie, że jedziesz z Berna do Zurychu. Na jednym ze skrzyżowań nie zauważyłeś, że pojazd jadący przed tobą, rozpoczął hamowanie, aby zatrzymać się przed sygnalizacją świetlną. Z impetem wjechałeś w zatrzymujący się samochód, w efekcie czego wgniotłeś dosyć mocno jego bagażnik. Właściciel pojazdu nie krył zdenerwowania, ale z racji tego, że nikt w stłuczce nie ucierpiał, zdecydował się na spisanie oświadczenia i zweryfikowanie danych w Twojej polisie. Bez niej za spowodowane zniszczenia musiałbyś zapłacić z własnych środków, a oprócz tego z pewnością otrzymałbyś karę za brak OC i musiałbyś odbyć niezbyt przyjemną rozmowę z policjantem.

Nie zapominaj jednak, że w takiej kolizji również Ty możesz być poszkodowany. Nawet jeśli doszłoby do niej z Twojej winy, prawdopodobnie mógłbyś liczyć na wsparcie swojego ubezpieczyciela. Oczywiście, o ile wykupiłeś wcześniej dodatkową polisę (poza ochroną odpowiedzialności cywilnej). Mowa tu przede wszystkim o ubezpieczeniu AC, assistance i NNW. To pierwsze pozwoli odzyskać przynajmniej część pieniędzy za uszkodzenia lub uzyskać pomoc logistyczną i finansową w naprawie auta. NNW to z kolei zabezpieczenie dla Ciebie (jako kierowcy) oraz dla Twoich pasażerów, jeśli w wyniku wypadku doznacie uszczerbku na zdrowiu. Assistance zapewni wsparcie, gdy po awarii lub wypadku nie będziesz mógł kontynuować swojej podróży. Podczas wyjazdu do Szwajcarii może przydać się zwłaszcza:

 • holowanie (ze zwiększonym limitem kilometrów),
 • samochód zastępczy, aby móc kontynuować zwiedzanie kraju, jeśli Twój prywatny pojazd zostanie uszkodzony lub całkowicie zepsuty,
 • pomoc tłumacza, aby móc porozumieć się z tamtejszymi służbami, lekarzem i pozostałymi osobami,
 • pomoc w zakwaterowaniu na czas naprawy auta,
 • organizację powrotu do domu innym środkiem transportu.

Szwajcaria – ubezpieczenia turystyczne

W zależności od kierunku wyprawy i preferowanej formy spędzania wolnego czasu, może być Ci potrzebny także dodatkowy pakiet ubezpieczeń – przygotowany z myślą zarówno o turystach podróżujących własnym autem, autobusem, jak i samolotem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia podróżnego?

Przede wszystkim powinieneś zadbać o własne bezpieczeństwo i zdrowie. Podstawą i absolutnym minimum jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest honorowana w szwajcarskich placówkach medycznych. Mimo, że EKUZ pozwoli uzyskać pomoc lekarską bez wydawania majątku, nie uchroni przed wszystkimi kosztami. Nadal będziesz musiał zapłacić chociażby za pobyt w szpitalu (około 40 zł za dzień hospitalizacji).

Leczenie w Szwajcarii jest niezwykle drogie, dlatego poza kartą EKUZ powinieneś wykupić także ubezpieczenie od kosztów leczenia. W razie potrzeby skorzystania z pomocy z opieki medycznej podczas pobytu w Szwajcarii to ono pokryje wszelkie koszty, m.in. te wspomniane wyżej, np. za pobyt w szpitalu. Ubezpieczyciel, u którego wykupisz polisę turystyczną z ochroną od kosztów leczenia, zapłaci także za niezbędne badania, prywatne wizyty lekarskie, a także transport medyczny w Szwajcarii, a nierzadko również transport chorego do Polski.

Oprócz ubezpieczeń zapewniających ochronę zdrowia podczas urlopu, warto przemyśleć również zakup polisy dla osób uprawiających sport, w tym dyscypliny uznawane przez ubezpieczycieli za ekstremalne. Szwajcaria często jest miejscem, do którego zmierzają miłośnicy sportów górskich, np. narciarstwa, które, jak wiadomo, jest jednym z bardziej kontuzyjnych sportów. Zwłaszcza, jeśli zamierzasz praktykować jego bardziej ryzykowne odmiany. Na nartach nie trzeba wiele, aby złamać nogę lub rękę. Na stoku dochodzi także do zdarzeń, w których jeden z narciarzy zderza się z innym, powodując uszkodzenia jego ciała lub niszcząc sprzęt sportowy. A ten nie jest przecież tani. Przed konsekwencjami finansowymi wypadków na stoku (ale także przed skutkami innych wyrządzonych przez Ciebie szkód) uchroni ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jednak nie to dedykowane kierowcom, a OC w życiu prywatnym. Jako posiadacz takiej polisy będziesz mógł liczyć na to, że to ubezpieczyciel zapłaci za zepsuty sprzęt narciarski innej osoby, szybę w hotelu, którą wybije piłką Twój syn, czy za uszkodzenia ciała, których dozna urlopowicz z hotelu obok po pogryzieniu przez Twojego psa.

Narciarzy, którzy wiele godzin spędzają na mrozie, często kusi oferta znajdujących się przy stokach restauracji. Obiektem pożądania są szczególnie grzańce, które szybko i skutecznie rozgrzewają zmarzniętych urlopowiczów. Czy spożywanie alkoholu na stoku to dobry pomysł? Zasadniczo ochrona ubezpieczeniowa nie działa, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu pod wpływem alkoholu, np. na stoku. Niedawno jednak wielu ubezpieczycieli rozszerzyło swoją ofertę o tzw. klauzulę alkoholową. Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o tę dodatkową ochronę pozwoli otrzymać wsparcie TU także wtedy, gdy ucierpisz po wypiciu piwa czy wina.

Wróć do listy artykułów